GRA Z PIŁKĄ I BEZ PIŁKI

GRA PIŁKĄ    “Pozycja Potrójnego Zagrożenia” – zawsze po otrzymaniu piłki bądź GOTOWY – trzymaj tak piłkę aby móc RZUCIĆ, PODAĆ, KOZŁOWAĆ

GRA PIŁKĄ – KOZŁOWANIE

W meczu mamy jedną piłkę a jest 10 zawodników, czas jaki będziesz ją posiadał nie będzie zbyt długi musisz zatem opanować do perfekcji wszystkie “triki” z piłką, bo inaczej Twój zespół będzie narażony na straty (kroki, podwójne kozłowanie, piłka noszona, “5s”, itp.).

Co zrobić aby być lepszym zawodnikiem? – opanuj kozłowanie lewą jak i prawą ręką, wszystkie ćwiczenia stosuj zarówno na rękę silniejszą jak i słabszą, wykonuj ćwiczenia z maksymalną szybkością, eliminuj kontrole wzrokową piłki w trakcie kozłowania. Nie przerywaj kozłowania, gdy nie wiesz co zrobić. Pamiętaj, żeby unikać kozłowania, gdyż jest znacznie wolniejsze niż podanie.

Kiedy kozłować? To proste – gdy mamy przed sobą wolną przestrzeń a partnerzy są blisko kryci, grając 1×1, w celu stworzenia linii podania, gdy wymaga tego sytuacja związana z agresywną obroną przeciwnika (np. wyjście z podwojenia), chcemy wymusić faul lub uniknąć błędu 5 sekund. Bezwzględnie należy eliminować rozpoczynanie kozłowania w miejscu.

GRA Z PIŁKĄ – PODANIE I CHWYT

Koszykówka to gra zespołowa więc jak tylko jest okazja wykorzystuj podania w ataku. Podania i chwyty to „język” za pomocą którego się porozumiewamy na boisku. Pamiętaj, że podanie jest najszybszym sposobem przemieszczania piłki po boisku, po rzucie podanie jest drugim najważniejszym elementem gry   w ataku. Większość celnych rzutów z gry to końcowy efekt wcześniejszej sekwencji różnych podań wynikających ze współpracy kilku zawodników lub całego zespołu

Chcesz być “Mistrzem Asyst” to podawaj, gdy jesteś pewien, że partner jest przygotowany do chwytu lub spodziewa się podania, stosuj podanie najprostsze w danej sytuacji, stosuj różne rodzaje podań, nie sygnalizuj podań, nie patrz w kierunku podania, podawaj na dalszą rękę od obrońcy, podawaj silno i szybko, podawaj w „timingu”, partner wychodzący do piłki powinien zatrzymać się w momencie chwytu, a nie czekać na podanie na pozycji. podanie poprzedzaj zwodem, unikaj podań w wyskoku.

Od chwytu wszystko się zaczyna, nie lekceważ tego elementu – jeśli nie opanujesz piłki to nie podasz dokładnie, nie rzucisz celnie lub rozpoczniesz kozłowanie z błędem kroków. 

To proste – bądź zawsze gotowy do przyjęcia piłki, stale obserwuj piłkę, chwytaj piłkę w dwie ręce, wyjdź do piłki nie czekaj na nią, sygnalizuj parterowi gotowość otrzymania piłki  („Zasada 10 palców”).

GRA Z PIŁKĄ – RZUT DO KOSZA

KONCENTRACJA + ZAUFANIE = BASKET

Jeśli chcesz trafiać do kosza to zapamiętaj kilka rad:

Koncentruj się na koszu, ignoruj wszystko co może Cię dekoncertować (nawet twojego psa), wierz w siebie, zapamiętuj tylko trafione rzuty, wyobraź sobie siebie jako super strzelca. pamiętaj, że praca czyni mistrza.

A teraz do pracy:  rzucaj do kosza tak żeby stopy i łokieć  były skierowane do kosza (stopy na szerokość bioder, noga jednoimienna z ręką rzucającą lekko z przodu), piłka ma leżeć na palcach (szeroko rozstawione), łokieć pod piłką, druga ręka przytrzymuje piłkę z boku.

Podczas rzutu podkręcaj piłkę palcem wskazującym i środkowym (“V”), po rzucie zostaw rękę prostą tak żeby łokieć był powyżej Twoich oczu i trzymaj dopóki piłka nie spadnie na parkiet.

“Goodbye” nie to jeszcze nie koniec – po rzucie “strzepnij” nadgarstkiem w dół – właśnie ruch na pożegnanie “Wave Goodbye”. 

Od czego rozpocząć:  w pierwszej kolejności naucz się rzutu z miejsca, z wyskoku, a następnie z dwutaktu (silniejsza i słabsza strona).

Jeśli jesteś gotowy to spróbuj rywalizacji  z Michalem Jordanem czy też zaproś kogoś do konkursu  “1000”

GRA BEZ PIŁKI

Podczas meczu będą chwile, kiedy nie będziesz miał piłki (aż 80 % czasu gry!!!)

Więc co masz zrobić? Pomyśl o swoim psie? Nie, głuptasie.

 A co powiesz na machanie do przyjaciół i rodziny na trybunach? Nie, tego też nie rób!

Najlepiej zajmij miejsce, które jest blisko kosza. Jeśli jesteś sam, twój kolega z drużyny może podać ci piłkę. Wtedy będziesz miał możliwość łatwego rzutu! Ale czasami gracz, który cię broni, jest bardzo blisko. Jeśli tak się stanie, zrób wszystko, co możesz, aby odsunąć się od niego i wyjść do piłki. Znajdziesz inne miejsce, aby złapać podanie od swojego kolegi z drużyny i wtedy możesz rzucić do kosza.

Jak to zrobić? Poruszaj się zmieniając tempo i kierunek biegu, a Twoja droga poruszania się będzie rysowała takie litery jak:  I, V, L, W. Z pewnością poradzisz sobie z obrońcą, który Cię kryje. Może “Back Door” nie chodzi o drzwi w Twoim domu, ale o wbiegnięcie za plecami obrońcy pod kosz – tam dostaniesz piłkę. 

Inną rzeczą, którą możesz wykonać, jest zrobienie zasłony. Kiedy zrobisz zasłonę, pomagasz swojemu koledze zająć lepszą pozycję do rzutu. Zrobienie zasłony jest łatwe. Kiedy twój kolega z drużyny ma piłkę, po prostu stój całkowicie nieruchomo na drodze osoby, która go pilnuje. Jeśli się poruszysz, popełnisz błąd a sędzia odgwiżdże faul w ataku i przekaże piłkę drugiej drużynie.

Możesz również wykonać zasłonę partnerowi, który nie ma piłki. Stań nieruchomo na drodze poruszania się obrońcy kryjącego kolegę co pozwoli wyjść mu na pozycje i otrzymać piłkę. Jak dobrze to zrobisz to Ty też możesz ją otrzymać.